späť na zoznam príznakov

Bolesť v pravom boku

Bolesť v pravom boku

Čítajte 11 skúseností užívateľov s Bolesťou v pravom boku

Bolesť v pravom boku patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: pichanie v pravom boku
V obsahu nájdete:


Bolesť v pravom boku môže ale aj nemusí znamenať vážnejší zdravotný problém. Dôležité je všímať si jej smer, intenzitu a prípadné iné príznaky, ktoré jej predchádzajú alebo s ňou súvisia. Pokiaľ nasleduje bolesť pod rebrami dole napríklad po väčšej fyzickej námahe a pri pohybe, môže sa jednať napríklad len o reakciu na nadmerný akútny fyzický výkon, na ktorý nie je organizmus stavaný. Bolesť na pravom boku v prípade dlhodobejšieho stavu bez zjavnej príčiny by sa nemala podceňovať.

Najčastejšie žlčník alebo pečeň

Môže signalizovať napríklad problémy s žlčníkom alebo pečeňou. Intenzívna kolikovitá alebo naopak tupá bolesť v pravom boku je napríklad najčastejšie príznakom pre žlčníkové kamene. V tomto prípade by sa nemal stav dlhodobo podceňovať, pretože môže prísť k upchatiu žlčovodov. Ak je bolesť spojená napríklad aj s pobolievaním vzadu a v krížoch, môže sa jednať o problém s obličkami a to platí aj vtedy, ak ide nielen o bolesť v pravom boku.

Môže ísť aj o bolesť v ľavom boku vzadu a na krížoch. Vzhľadom na to, že na bokoch môžu vystreľovať bolesti viacerých orgánov nielen brušnej dutiny, je nevyhnutné vždy odborné vyšetrenie lekárom a v tomto prípade naozaj neodporúčame samodiagnostiku. Veľa záleží aj od toho, či sú bolesti v pravom boku pod rebrami, vzadu, prípadne či do boku len vystreľuje bolesť z vnútra a tiež aj od toho, či postupne neprechádzajú bolesti aj v ľavom boku.

Lieky a doplnky výživy používané pri ochoreniach žlčníka a pečene:

 • Rowachol gtt 10ml - odporúča sa na liečbu pečeňovo - žlčníkových  ochorení a na rozpúšťanie žlčových kameňov (zvyšuje sekréciu žlče, uvoľňuje kŕče žlčových ciest a znížením hromadenia žlče zvyšuje metabolickú funkciu pečene). Tiež je vhodný ako doplnok liečby cukrovky, dôležité sú však kontroly stavu ochorenia. Je k dispozícii aj vo forme kapsúl Rowachol cps 50
 • Cholagol gtt 10ml - tento liek sa užíva pri liečbe žlčových kameňov, pri chronickom zápale žlčníka, pri stavoch po operáciách žlčových ciest s tráviacimi ťažkosťami a v prípade tráviacich ťažkostí pri chronických ochoreniach pečene.
 • Febichol cps 50 - používa sa na liečbu tráviacich ťažkostí pri chronických (dlhodobých) chorobách pečene a žlčových ciest (poruchách činnosti žlčníka, dlhodobom zápale žlčníka, dlhodobej tvorbe žlčových kameňov, dlhodobých chorobách pečene, sprevádzaných poruchou alebo chorobou žlčových ciest) a stavoch po chirurgickom odstránení žlčníka alebo po zápale pečene (hepatitíde). Liek zvýši vylučovanie žlče z pečene do tenkého čreva, a tým odstráni alebo zmierni tráviace ťažkosti (ako sú pocity bolesti alebo tlaku pod pravým rebrovým oblúkom, grganie, nadúvanie, hnačky, nechutenstvo a neznášanlivosť niektorých, najmä tučných či mäsitých jedál) vyvolané poruchami vylučovania žlče.
 • Essentiale Forte N cps je rastlinný liek používaný na liečbu ochorení pečene. Obsahuje tzv. esenciálne (základné) fosfolipidy, ktoré sú súčasťou bunkových membrán. Pri pečeňových ochoreniach, pri ktorých dochádza k poruche metabolizmu pečeňovej bunky, sú takto podané fosfolipidy prednostne využívané pečeňovými bunkami a zabudovávané do ich bunkovej membrány. Essentiale forte N sa používa na zlepšenie subjektívnych zdravotných ťažkostí, ako je nedostatok chuti do jedla, pocit tlaku v pravej časti nadbrušia ako dôsledok toxicko-výživového poškodenia pečene a pri hepatitíde.

Bolesť v pravom boku v tehotenstve

Bolesti sa môžu vyskytovať samozrejme aj počas tehotenstva. Dôležité je pozorovať aj ostatné prípadne príznaky, ktoré by im mohli predchádzať alebo by naraz s nimi mohli nastať, napríklad či nie je bolesť v pravom boku len na dotyk, či jej nepredchádza krvácanie, nevoľnosť a podobne. Aj počas tehotenstva môžu ženu trápiť napríklad žlčníkové kamene, prípadne ak ide o bolesť prechádzajú aj dozadu na kríže a chrbát, môže byť problém s obličkami a močovými cestami.

Tehotné ženy sú náchylné viac napríklad na infekciu a zápal močových ciest, prípadne na rozšírenie tohto zápalu až do obličiek. Ak ide o akútnu bolesť alebo aj o chronickú miernu, je lepšie vždy vyhľadať lekára, ktorý vykoná ultrazvuk, zistí, či sa dieťa hýbe a môže prípadne vykonať aj vyšetrenia krvi a podobne. Niekedy, napríklad pri prvom tehotenstve, môže byť problém aj s maternicou, ktorá sa napríklad viac rozťahuje alebo na ňu plod tlačí.

To môže spôsobiť bolesť a to napríklad aj na ľavom boku počas tehotenstva. Treba tiež zvážiť v prípade žien možné tzv. ženské problémy, napríklad endometriózu alebo cysty na vaječníkoch, ktoré sa prejavujú všeobecne bolestivosťou obvykle až v neskoršom štádiu. Počas tehotenstva a najmä v jeho rannej časti môžu byť bolesti v boku aj príznakom mimomaternicového tehotenstva, čo sa ale zistí hneď pri prvom ultrazvukovom vyšetrení.

Bolesť v pravom boku brucha a pod rebrami

Bolesť na pravom boku brucha a pod rebrami býva príznakom najčastejšie problémov so žlčníkom. Ak sa pridáva k intenzívnej bolesti aj nevoľnosť a zvracanie, veľmi pravdepodobne sa jedná o žlčníkovú koliku, kedy príde k upchatiu vývodu žlčových ciest žlčníkovým kameňom. Bolesť v ľavom boku pod rebrami dole je naopak príznakom problémov so slezinou. V prípade výskytu horúčky spolu aj s bolesťou brucha môže ísť o zápal žlčníka alebo žlčovodov, niekedy sa vyskytuje aj zvracanie.

Okrem žlčníka sa takto prejavuje aj problém s pečeňou, pričom môže ísť napríklad o zápal pečene vo forme vírusovej hepatitídy, prípadne je bolesť aj prejavom nadmerného prekrvenia pečene. To nastáva napríklad pri už spomenutej nadmernej fyzickej námahe, ale aj ako súčasť zlyhania pravej strane srdca. Ak sa bolesť prejavuje najprv okolo pupku a neskôr sa presunie do pravého boku do oblasti pod rebrá, často je to príznak apendicitídy, čiže zápalu slepého čreva.

V najhoršom prípade ale môže byť bolesť aj príznakom už pokročilého metastázovania nádoru v pečeni, avšak to sa obvykle prejavuje aj zhoršenou funkciou samotného orgánu a vtedy je napríklad prítomné aj zožltnutie pokožky. Okrem priamo postihnutia orgánov treba zobrať do úvahy tiež aj prípadné problémy svalového alebo nervového charakteru. Napríklad natiahnutie svalu, natrhnutie, prípadne zápal svalového tkaniva. Nepríjemné sú aj neurologické problémy, ako zápal nervu, avšak v tomto prípade ide už o menej pravdepodobnú príčinu bolesti. Narazenie alebo zlomenie rebier je pôvodom vtedy, ak je bolesť intenzívnejšia na dotyk a pohmat.

Bolesť v pravom boku a na chrbte

Bolesť v pravom boku chrbta alebo celkovo vystreľujúca do boku z chrbta má väčšinou súvis s obličkami alebo močovými cestami. Obličky ako také sú súčasťou vylučovacej sústavy človeka a majú veľmi dôležitú funkciu v rámci filtrácie krvi. Zápal a infekcia v obličkách sa prejavujú práve ich bolesťou ako aj zlyhávaním funkcie. To je možné vidieť napríklad na zafarbení moču. Okrem zápalu obličiek sa môže vyskytnúť aj zápal močových ciest, ktorý sa môže tiež prejaviť prenesením bolesti do pravého boku na zadnú stranu.

No nielen zápaly, ale napríklad aj obličkové a neskôr močové kamene sú pôvodcom bolesti, najmä kolikovitej, ktorá je veľmi intenzívna a to z dôvodu, že tieto kamene narušujú steny močovodu alebo sťažujú ich prietok. Okrem orgánovej bolesti môžu bok a jeho zadnú časť postihnúť aj bolesti nervového pôvodu, napríklad ak príde k postihnutiu medzistavcovej platničky, ktorá zasekne nerv. Tu sa prejavujú samozrejme bolesti viac na chrbtici, ale nie je vôbec výnimočné, ak prechádzajú aj na pravý bok, najmä pokiaľ ide o oblasť krížov.

Tiež treba zvážiť aj samotné problémy s chrbticou, napríklad vyskočenie medzistavcovej platničky, kostný výrastok alebo nádor na kosti. V prípade, že bolesť je ostrá a vystupuje z miechy, ide s najväčšou pravdepodobnosťou o zaseknutý nerv. Ak je bolesť prítomná len pri fyzickej námahe, môže ísť napríklad o preťaženie svalu a svalového vlákna, prípadne iné postihnutie svalu ako napríklad jeho zápal. Odborné lekárske vyšetrenie dokáže potvrdiť alebo vylúčiť všetky zmienené príčiny.

Zhrnutie:

 • Pokiaľ je bolesť v pravom boku len pri fyzickej námahe, nie je to vážny stav
 • Ak Vás trápi bolesť pod rebrami na pravo, najčastejšie sa jedná o problémy so žlčníkom alebo pečeňou a je potrebné odborné lekárske vyšetrenie týchto orgánov
 • V prípade, že začiatok bolesti je v okolí pupku a postupne prechádza intenzívnejšie do pravej strany, je to typický príznak zápalu slepého čreva
 • Treba samozrejme vždy vylúčiť aj neorgánové problémy, napríklad svalového alebo nervového charakteru
 • Do tejto oblasti zvykne vystreľovať bolesť aj z brušnej dutiny alebo z chrbta a preto je nutné hľadať príčinu aj tam
 • Počas tehotenstva bývajú bolesti na pravej strane boku väčšinou neškodné a časté, ale závisí aj od ich intenzity, času výskytu a iných pridružených príznakov a prejavov
 • Sú choroby, ktoré sa takto prejavujú a zároveň ide o štatisticky menej pravdepodobné príčiny, napríklad pľúcna embólia, zlyhanie pravej strany srdca a podobne, avšak vylúčiť ich môže až lekárske vyšetrenie
 • Niekedy môže ísť aj o prejav obyčajnej zápchy, no vtedy je prítomná aj bolesť v ľavom boku v oblasti čriev a nafukovanie

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

šéfredaktor portálu Zdravotéka

Šéfredaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Možnosti liečby obličkových kameňov Možnosti liečby obličkových kameňov

Bolesť je príznakom toho, že niečo nie je v poriadku. Obličková kolika je bolesť, ktorá patrí medzi tie najhoršie. Kto ju zažil povie, že sa pri nej škriabal po stene. Jej intenzita je...

Naposledy aktualizované 29.07.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Jana Ferkova 27.02.2017 10:28

Mam 16 rokov a posledny mesiac mja stale picha v boku ked sedim je to mierne ale ked sa postavim... Nieje to silna bolest ale boli to,(na pravej strane pod rebrami,a pri bruchu smerom nadol stale na pravej strane)Nejake rady? prosim ;)

Bolest v pravom boku pod rebrami - Bobo 05.02.2017 14:42

Mam dlhodobé bolesti v pravom boku pod rebrami. Prejavuje sa mi to vzdy po fyzickej námahe (aj rýchla chôdza). Ak ma to boli tak ked si to nahmatam boli to aj na dotyk. Nahmatabam si to stale pod pravými rebrami. Zial presiel som si gastroenterologiu, ultrazvuk, magnetickú rezonanciu, cez ortopédie,neurológie atd a nikto mi nevedel vysvetlit z coho ma to boli. Taha sa to so mnou uz niejaky ten rok. Skúšal som lieky od výmyslu sveta a nic nezabralo. Ak by s tym mal niekto niejake skúsenosti a pomohlo mu nieco bol by som za to vďačný. Bolesti mam zo dna na den intenzívnejšie a silnejšie.

PePe 20.02.2017 11:45

Milý pán Bobo, rovnaké bolesti a skúsenosti mám aj a v auguste tomu budú 2 roky (ak sa podarí :-) Absolvoval som vyšetrení niektoré i dva-krát a NIČ a ani nič mi nepomohlo. Takže čakám čo sa stane a konečne sa to vyrieši.

jozo347 09.03.2017 18:58

Ja mam tiež ten istý problem cez noc mi to utichne a v priebehu dna horšie a dookola to iste tiež som prešiel vyšetreniami a boli ma to 2 rok

Tlak na pravej strane dole pod rebrami - Martin007 22.11.2016 18:52

Pri zohnuti a pri sedeni citim mierny tlak na pravej strane dole pod rebrami (akoby nad pecenou lajicky povedane). Rano a cez den je ten tlak takmer nulovy, slaby vecer je to uz viac citit. Spominany tlak pocitujem CCA tyzden. Pod rebrami som si nic nenahmatal tlak asi posobuje nieco co je hlbsie. Chcem sa spytat ci nahodou neviete cim to moze byt? Pravda je ze som dost pribral za posledne tyzdne a potom prisiel tento tlak. Plan je zhodit aspon 7kg a ked sa tlak nezmeni tak navstivim lekar.

rob 02.02.2017 00:19

toto iste sa mi deje, neviete co to je?

silvia 11.11.2016 10:38

Boli ma prvom boku dole ta boles my ide bodbrusko a dospodnej casty pavy co to je

Bolesť v ľavom boku.predtým ma boleli kríže teraz mam hrozne. Bolesti v ľavom boku obličky to nie su.bola som na vyšetrenie u urologa - Eva 20.10.2016 06:14

Bolesť v ľavom boku predtým ma boleli kríže a teraz mi to tlaci na lavu stranu chrbtice.mam velke bolesti.Obličky su v poriadku

Čo mi pomohlo

Kríže ma prestali bolieť

Ajka 09.10.2016 00:03

Ahojte,asi dva týždne ma pobolieva pravá strana rebier,ale viac menej pri dotyku,málo kedy pri pohybe.Je pravda že som aj pribrala,snažím sa to dávať dole,ale ide to pomaly.Mám problémy s chrbticou,pred tromi týždňami som bola na obstreku pod CT.Na ladvine mám cystu a nejaký zápal močových ciest,doužívavam Uro-vaxom.Tak neviem čo by to mohlo byt..mám pocit že sa to na mňa sype zo všetkých strán,,,

Viera Astalošová 04.10.2016 07:25

Dobrý deň.Mám bolesti v pravom boku v oblasti pása ,drieku ,chrbta. Vylučujem veľké množstvo moču denne 3,6 litra ,vypijem najviac 1,5litra vody. Tomuto stavu predchádzalo občasńé pichanie v pravej obličke. V máji som mala velké bolesti , zápal močových ciest a po vybratí Augumentinu výsledky vyšetrení boli negatívne ,aj sonografia , ale bolesti som mala ďalej a liečila som sa vyž.doplnkami.Bolo mi už-lepšie ale od konca septembra sa mi pohoršilo. Ďakujem

Janka 09.08.2016 12:52

pekny den prajem chcela by som sa iba opytat ,, Od rana ma pobolieva v pravom podbrusku (asi niekde pri vajecnikoch) ked si idem sadnut tak citim ak keby tlak ale pobolieva ma to aj ked chodim neboli to vellmi ale citim ze nieco nieje v poriadku ze pobolieva to ... Vcera v praci som zdvihala sudove piva, plne prepravky atd... moze to byt z toho ? no myslim si ze bolelo by ma to uz vcera vecer ... Dakujem za skoru odpoved :)

mončita 09.08.2016 20:36

Ak Vám nezistia cystu, slepé črepe a práve nie ste v strede menštruačného cyklu odporúčam navštíviť gastrolekára--vyšetrenie čriev....

viera mikulasova 07.06.2016 06:45

rano,ked si mam sadnut ns postel..pri vstavani..mam prudke bolesti na pravej strane križe a bok.. ale take hrozne že az kricim. Nemozem sa postavit.vyrovnat..potom to trochu prejde. Ale je to každe rano. možete mi poradit...z coho to je?dakujem..

KristínaH 11.05.2016 03:54

Ahojte chcela by som sa s vami poradiť. Včera som očakávala menštruáciu ale nejak nechodila a strašne ma začalo bolieť brucho....to by bolo v poriadku...o par hodín na to ma zrazu začalo bolieť v pravom boku. Nie je to tupá bolesť ale skôr pichľavá. Pri nesprávnou pohybe ma v tom strašne pichne. Lekárov sa neskutočne bojim nemáte niekto podobne skúsenosti? Bolesť nie je hrozná ked sa nehybem ale akonáhle sa hybnem tak ma pichne. Nie je to v podbrušku ale nad. Pekný zvyšok dňa/večera

Zlata 27.05.2016 20:57

Dobry den....mam rovnaky problem, vie niekto poradit??? Dakujem

Dlhodobe bolesti - Iveta 26.01.2016 23:55

Po kazdom jedle mam neustale bolesti v pravo a vystreluje mi to az hore do chrbta vpravo alebo vlavo . Zacalo to najprv zlym travenim a teraz tymi bolestami . Kazdym dnom sa to zhorsuje viac a viac . Bola som vsade na viacerych vysetreniach .Chodim ku homeopatke a kolko liekov som pobrala ani nepisem . Treba mi z toho plakat co dalej . Vsetko mi v tom zaludku stoji a neposuva dole . Pod rebrami cela oblast viac menej vpravo . V noci uz nemozem ani lezat na pravo mam bolesti .Ako by ste mi pomohli prosim Vas co mam robit......!!!!

Michal 28.01.2016 08:38

Dobrý deň. Na Vašom mieste by bolo najlepšie navštíviť gastroenterológa čo najskôr, najmä ak sa bolesti objavujú nielen po jedle ale aj mimo neho a sú časté. Bohužiaľ, v tomto prípade je ťažko poradiť online niečo iné, v každom prípade je treba ale neustále pátrať po príčine dovtedy, až kým sa nenájde.

Iveta 04.02.2016 18:35

Dobry večer chcem sa spitat picha ma v pravom aj v lavom boku a stale ma boli popod brucho,bola som aj na vysetreni do zaludka a nasli mi tam helikobaktera mala som tabletky ale sstale toje to iste neviete mi poradit